Menu

Rozgrzewka – niezbędny element treningu

Rozgrzewka jest najważniejszą i nieodzowną częścią każdego treningu, bardzo często pomijana przez wiele osób. Dzięki rozgrzewce prawdopodobieństwo kontuzji podczas ćwiczeń znacznie się zmniejsza, a oczekiwane efekty znacznie się przybliżają.

Rozgrzewka to nic innego jak zestaw ćwiczeń, które mają na celu przygotować nasz organizm do czekającego go wysiłku fizycznego.

Jeśli zapytamy przypadkową osobę na czy polega rozgrzewka – odpowie nam, że na rozgrzaniu mięśni. I oczywiście tak, ale…

Rozgrzewka powinna przede wszystkim przestroić nasz organizm z wersji „spocznij” na wersję „baczność”. Czynności fizjologiczne w naturalny sposób przechodzą z poziomu spoczynkowego na wysiłkowy, a dotyczy to głównie zaopatrzenia tlenowego, termoregulacji, gospodarki surowcami energetycznymi i elektrolitami oraz funkcji gruczołów wewnętrznego wydzielania. Rozgrzewka przygotowuje również drogi nerwowe biorące udział w przewodzeniu impulsów związanych z przebiegiem odruchów warunkowych (nawyków ruchowych), które są podstawą określonej techniki. Ponadto prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka przygotowuje aparat ruchowy (mięśnie, stawy, wiązadła) do prawidłowego i sprawnego wykonywania wyuczonych nawyków ruchowych. Rozgrzewka ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o sferę psychiczną. Pozwala modyfikować i regulować wpływ stanów emocjonalnych. Inaczej będzie wyglądała rozgrzewka przed ważnym biegiem, kiedy chcemy pobudzić się do działania, a zupełnie inaczej rozgrzewka przed treningiem mentalnym typu joga, pilates, bodyART® kiedy zależy nam na wyciszeniu i uspokojeniu emocji.

W ostatnich latach stały się bardzo popularne techniki masażu powięziowego z użyciem różnego rodzaju rollerów pozwalają poprawić przepływ krwi oraz uelastycznić tkanki, co może zwiększyć wyraźnie możliwości wysiłkowe.

Właściwie przeprowadzoną rozgrzewkę powinien zakończyć stretching. Statyczny czy dynamiczny? Długie statyczne rozciąganie, liczone w minutach, nie jest wskazane. Kluczem jest połączenie krótkich odcinków rozciągania statycznego z rozciąganiem dynamicznym. Rozciąganie całego ciała nie jest konieczne. Starajmy się rozciągać te grupy mięśniowe, których nadmierne napięcie może powodować zaburzenie wzorców ruchowych dominujących w naszym treningu.

Lepsza wydajność, zapobieganie kontuzjom i szybsza regeneracja, to tylko niektóre z korzyści mądrze poprowadzonej rozgrzewki. Tych kilka podstawowych zasad może sprawić, że trening stanie się przyjemniejszy i bardziej efektywny.

Udostępnij!

O autorze: admin


Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

  TOP